Korkutan Olay! Kış Uykusuna Yatmayan Ayılar Mezarları Kazıyor

Kastamonu’da ayılar kış uykusuna yatmadı. Kış uykusuna yatmayan ayılar, yeni defnedilen mezarları kazdı. Köylüler, mezarları açıp cenazeleri rahat bırakmayan ayılar konusunda yardım istedi.

İnebolu ve Ağlı ilçesinde yaklaşık 60 gün önce hayatını kaybeden vatandaşların mezarları kış uykusuna yatmayan ayılar tarafından kazıldı. İnebolu ilçesi Cünürye Mahallesi’nde mezarı kazmaya çalışan ayı, köpeklerin tepki vermesi üzerine cenazeyi çıkartamadan kaçtı.

Ağlı ilçesinde de aynı durum yaşandı. Ağlı ilçesine bağlı Bereketli köyünde mezarlığa gelen ayı, yaklaşık 3 ay önce cenaze defnedilen mezarı kazmaya çalıştı. Mezara yerleştirilen dikenli tel sayesinde ayı cenazeyi çıkaramadı.

Bereketli köyü ile çevresindeki köylerdeki mezarlıklara dadanan ayılar, 7 mezarı açmaya çalıştı.

Ayılar, köylüler tarafından bölgeden uzaklaştırılıdı. Açılan mezarlar ise yeniden kapatıldı.

Daha önce de Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde 2014 yılında mezardan cenazeyi çıkartıp kaçıran ayı, Küre ilçesinde de mezardan ceset çıkartmıştı. 2017 yılında da Seydiler ilçesinde kazdığı mezardan ceset çıkartan ayılar korku yaratmıştı.

Köylüler mezarlara Fatiha okumak için bile gidemediklerini söylüyor.

Bereketli köyünde yaşayan Cahit Ergin, ‘Yaklaşık 3-4 ay önce evladımızı burada defnettik. Fakat o vahşi hayvan, ölülerimizi dahi rahat bırakmıyor. Mezarın üstünü tamamen kapatmıştık, toprağın hepsini atamamıştık. Ölülerimize de zarar veriyor. Bizler, buna bir çare ya da çözüm bulamıyoruz. Son 1 yıldır bu olaylar tamamen daha da fazla arttı. 700-800 civarında olan ayı popülasyonunun bin 600’ların üzerine çıktığını söylüyorlar. Bu hayvanlar bizleri abluka altında aldı. Mezarlığımıza bir Fatiha okumaya dahi gidemez olduk. Komşumuza oturmaya da gidemiyoruz. Buna büyüklerimiz bir önlem alsınlar’ dedi.

Birkaç yıl önce bir ayı, cenazeyi mezardan çıkartarak başka bir yere götürüp yemiş.

Ergin: ‘Birkaç yıl önce hem ilçemizde hem Küre’de hem de çevre ilçelerimizde ayının, cenazelerimizi mezardan çıkartıp götürüp bir yerde yediğini biliyoruz. Bizler de bu yüzden cenazemizi korumaya çalışıyoruz ama bu nasıl yaparız, nasıl önlem alırız bunu bilemiyorum. Ölülerimiz dahi artık toprakta yatamıyor, onları saklayamıyoruz. Büyüklerimizden çözüm istiyoruz. Bizleri korusunlar.’

Köylüler, mezarların üstlerine kireç dökerek ve mezarların üstlerini jiletli teller ile kaplayarak önlem almaya çalışıyor.

Ergin, ‘Cenazemizi defnederken mezara kireç döküyoruz. Cenazenin kokusunu toprak dışarıya vermesin diye kireç döküyoruz. Jiletli tel seriyoruz. Bunu da ayın cenazeyi mezardan çıkarmasın diye seriyoruz. O tel, ayıya zarar veriyor. Yeterince derin kazamıyor, patisini yırtıyor. Yoksa cenazemizi mezardan çıkartacak. Ondan sonra götürüp, kim bilir nerede parçalayacak’ diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x