Dolandırıcıların Yeni Yöntemi: ‘Gönderiniz Yola’ Çıktı Mesajına Dikkat

Türkiye’de telefon ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklarda her gün yeni bir yöntem ortaya çıkıyor. Uzmanlar, son günlerde birçok kişinin dolandırılmasına yol açan ve ‘Gönderiniz yola çıktı’ mesajıyla başlayan yönetme karşı uyarıda bulundu.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Adile Aşkım Kurt, dolandırıcılara karşı her zaman dikkatli olmakta yarar olacağını söyledi.

Prof. Dr. Kurt, “Siber suçlular hedeflerinde yer alan kişinin önce güvenini sağlayıp daha sonra kişiyi aldatarak istedikleri bilgileri ele geçirmek için sosyal mühendislik saldırılarından ‘oltalama’ olarak adlandırılan yöntemleri kullanıyorlar” bilgisini verdi.

Oltalama yönteminde dolandırıcıların tıpkı balığı oltaya getirmek için yemlenmesi gibi kullanıcılara rastgele mesaj ya da e-posta göndererek tuzağa düşmelerini beklediklerini vurgulandı.

Kurt, dolandırıcılığa karşı yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

Dijital ortamlar aracılığıyla gelen her türlü mesaj, ileti, e-posta ve reklama şüpheyle yaklaşılması gerekiyor.

Bu mesajlar bir aile üyesi ya da arkadaştan gelse bile onların hesaplarının da siber suçlular tarafından ele geçirilmiş olabileceği düşünülmelidir.

Günümüzde artık yapay zeka teknolojilerindeki değişimler de bu mesajların içeriklerinde çok etkili yanılsamalara sebep olabildiğinden, gelen şüpheli içerikler gerçek kaynağından muhakkak teyit edilmelidir.

‘Bu mesajı yanıtlarsanız, buraya tıklarsanız, tebrikler kazandınız, şanslı kişisiniz’ gibi dikkat çekmek için oluşturulmuş reklamlara inanılmamalıdır.

Bankalardan, e-ticaret sitelerinden ya da kargo şirketlerinden kullanıcıya özel gelen mesaj içerikleri, ilgili kurumla iletişime geçilerek teyit edilmeli, daha sonra dikkate alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir